phone

Zavolajte nám
+421 948 843 371

mail

Napíšte nám
obchod@rovelle.sk

adress

Navštívte nás
Železničná 320, 900 41 Rovinka

Čistenie travertínového obkladu, jeho výhody a nevýhody

Travertín patrí k mimoriadne obľúbeným kameňom, najmä v prípade podláh, obkladov, kuchynských liniek, dosiek alebo spŕch, no rovnako ako iné prírodné kamene, i travertín podlieha znečisťovaniu, leptaniu alebo zmene farby.

Pravidelné profesionálne čistenie, presná starostlivosť a správna inštalácia ochrany vie zabezpečiť pôvodný stav travertínu a zaistenie, že nedôjde k zašpineniu, škvrnám alebo k zmene farby, ktoré môže spôsobiť pôsobenie kyslých kvapalín ako sú káva, džús, či agresívne čistiace prostriedky.


Odborné čistenie, ošetrovanie, údržba a starostlivosť o travertínové povrchy

Travertín sa využíva na výrobu podláh, obkladov alebo dosiek, preto nie je prekvapením, že má využitie v interiéroch aj exteriéroch. Travertínový kameň je ako iné druhy prírodného kameňa náchylný na znečisťovanie a mechanické poškodenie, preto by ste mali na jeho údržbu klásť skutočne veľký dôraz.

Profesionálnym čistením sa snažíme odstrániť všetky nečistoty, usadeniny, povrchové škvrny a špiny z travertínového povrchu. Pravidelnou starostlivosťou a údržbou dokážeme povrchy z travertínu udržať v plnej kráse a kondícii.

Spôsob čistenia závisí od veľkosti, rozsahu, druhu a charakteru znečistenia. V prípade malého a mierneho znečistenia siahneme po mäkkých handrách, špongiách, vysávačoch a neagresívnych čistiacich prostriedkov. Ak je znečistenie silné a odolné, volíme silnejšie čistiace prostriedky a špeciálnu strojovú techniku, určenú na čistenie kamenných povrchov.


Pri čistení travertínu je nutné dbať na použité prostriedky!

Jedná sa o citlivý kameň s pórovitou štruktúrou a náchylnosťou absorbovať nečistoty do svojho vnútra, preto môže byť čistenie v skutku zložité.

Na čistenie nie je možné použiť hocijakú látku, iba správne čistiace prostriedky (špeciálne roztoky na čistenie travertínu). Tiež je nutné dodržiavať správne postupy pri čistení, ktorými predchádzame znehodnoteniu povrchov. Čistiace práce by mali realizovať profesionáli so skúsenosťami, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k trvalému a nezvratnému poškodeniu povrchu kameňa alebo samotného materiálu.


Impregnácia na ochranu travertínového povrchu

Ako súčasť čistenia, revitalizácie a úpravy travertínového povrchu vieme zabezpečiť nanesenie impregnácie ako ochrany kamenného povrchu pred poškodením, špinami, usadeninami alebo negatívnymi účinkami vody (vodný kameň), olejov (mastné filmy), či iných látok.

Impregnácia predstavuje veľmi účinný náter, ktorý slúži ako ochrana voči oderom, škrabancom, usadzovaním vodného kameňa, olejov, prachu, špiny, pôsobením kyselín, zachytávaniu mastnôt, vytváraniu fľakov a škvŕn, či iného znečistenia, ktoré má za následok znehodnotenie alebo zničenie kameňa.


Zjednodušuje a uľahčuje údržbu, pridáva na vzhľade, udržuje lesk a predlžuje životnosť povrchom.


Nie je doživotná, za nejaký čas je nutné realizovať nový náter impregnácie. Po akom čase je individuálne podľa vyťaženosti povrchu, kvality predchádzajúcej impregnácie, vonkajším vplyvom, či prostredia, v ktorom sa povrch nachádza.


Ak je travertín nejakým spôsobom poškodený, impregnáciu nie je možné nanášať!


Čistenie travertínu so sebou prináša kopec výhod, ale aj nevýhody

Ako každá služba, aj čistenie, údržba a starostlivosť o travertínové povrchy so sebou prinášajú pozitíva, ale aj úskalia.

Výhody čistenia travertínového povrch:

1. Pravidelné čistenie travertínu povrchy ochráni a udrží v krásne lesklom stave.

2. Zlepšenie celkového vzhľadu povrchu, ale aj priestoru alebo prostredia, v ktorom sa nachádza.

3. Odstránenie baktérii, vírusov, mikroorganizmov, vodného kameňa, plesní, húb, špiny, škvŕn, usadenín, nečistôt a rôzneho znečistenia, ktoré ohrozovali povrch travertínu.

4. Zlepšenie hygienického stavu povrchu a všeobecne prostredia.

5. V prípade inštalácie impregnácie zabezpečenie ochrany pred usadzovaním sa vody, olejov, mastnôt a škodlivých patogénov.

Nevýhody čistenia travertínového povrch:

1. Citlivosť travertínu voči agresívnejším čistiacim prostriedkom, riziko poškodenia povrchu.

2. Čistiace práce na travertínových povrchoch môžu byť v prípade, ak sú nečistoty výrazné alebo povrchy ťažko dostupné, zložité, časovo náročné a komplikované.

3. Pravidelná údržba a starostlivosť môže byť finančne náročná.

4. V prípade, ak sa čistiaci prostriedok z povrchu mramora kompletne nezmyje a ostanú po ňom stopy, môže spôsobiť škvrny alebo poškodenie povrchu.

5. Príliš časté umývanie travertínových povrchov môže mať za následok degradáciu povrchu, až úplne zničenie, čo má dopad na jeho trvácnosť a životnosť. V tomto prípade je na vine pórovitosť, citlivosť a náchylnosť travertínu.


Obráťte sa na nás!

Vo všeobecnosti má čistenie travertínu viac výhod ako nevýhod, v prípade, že sa vykonáva správne s vysokou mierou opatrnosti, detailnosti, precíznosti a profesionality. Nutnosťou je dodržiavať správnu postupnosť, vhodné čistiace prostriedky a nástroje, z toho dôvodu vám vysoko odporúčame zveriť práce odborníkom, pretože čistenie kameňa ako je travertín svojpomocne je skutočne veľké riziko.

V prípade záujmu o kvalitné profesionálne čistenie travertínu, travertínových povrchov, podláh, obkladov, dosiek a spŕch neváhajte kontaktovať našich obchodných zástupcov pre vytvorenie personalizovanej cenovej ponuky na základe detailnej osobnej obhliadky

Kontakt na obchodných zástupcov:

Bratislavský kraj
Bratislava, Stupava, Malacky, Pezinok, Modra, Senec
Trnavský kraj
Šamorín, Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Sereď, Piešťany, Hlohovec, Leopoldov, Senica, Šaštín-Stráže, Skalica, Holíč, Gbely, Veľký Meder, Vrbove, Sládkovičovo, Gabčíkovo
Nitriansky kraj
Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Šurany, Komárno, Levice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Hurbanovo, Kolárovo, Šahy, Tlmače, Želiezovce, Vráble, Štúrovo,
Trenčiansky kraj
Trenčín, Prievidza, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Púchov, Považská Bystrica, Brezová pod Bradlom, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Stará Turá, Bojnice, Handlová, Nováky, Nemšová, Trenčianske Teplice
Banskobystrický kraj
Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Lučenec, Fiľakovo, Veľký Krtíš, Revúca, Rimavská Sobota, Brezno, Poltár, Krupina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Detva, Hriňová, Krupina, Dudince, Tornaľa, Jelšava, Hnúšťa, Tisovec, Modrý Kameň, Sliač, Nová Baňa
Žilinský kraj
Bytča, Žilina, Martin, Vrútky, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Krásno nad Kysucou, Turzovka, Turany, Trstená, Rajec, Rajecké Teplice
Košický kraj
Košice, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Strážske, Veľké Kapušany, Dobšiná, Krompachy, Spišské Vlachy, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Čierna nad Tisou
Prešovský kraj
Prešov, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok, Levoča, Spišská Stará Ves, Poprad, Sabinov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Humenné, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Svit, Vysoké Tatry, Veľký Šariš, Lipany, Podolínec, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou
Oblasti a regióny Slovenska
Záhorie, Podunajsko, Kysuce, Orava, Liptov, Dolné Považie, Stredné Považie, Horné Považie, Hont, Turiec, Pohronie, Horehronie, Podpoľanie, Novohrad, Gemer, Spiš, Šariš, Dolný a Horný Zemplín, Zamagurie